How much did snacks cost the US team during Iran nuclear negotiations?

Published July 13th, 2015 - 02:56 GMT
US Secretary of State John Kerry and US Under Secretary for Political Affairs Wendy Sherman meet with foreign ministers and world power representatives during nuclear talks at a hotel in Vienna on July 10, 2015. (AFP/Carlos Barria)
US Secretary of State John Kerry and US Under Secretary for Political Affairs Wendy Sherman meet with foreign ministers and world power representatives during nuclear talks at a hotel in Vienna on July 10, 2015. (AFP/Carlos Barria)

During the Iran nuclear deal, the US negotiating team has racked up 400,000 miles of air travel, numerous birthdays and countless break meals, The Boston Globe reported Wednesday. 

Considering the celebrations and catered meals with fish, we may think the 18 months of negotiations have accrued quite a bill. The team's snack consumption — ten pounds of Twizzlers, 20 pounds of string cheese, 30 pounds of trail mix and 200 Rice Krispie treats — sounds like a lot.

But how much is it really? Let's do the math.

These prices are all found at Walmart, a standard chain store if you're looking to keep costs low. 

Ten pounds of strawberry-flavored Twizzlers

Two pounds for $598 x (10/2) = $29.90

20 pounds of string cheese

Cheapest 24-pack (24 ounces) of string cheese in Washington for $5.84 x (20 pounds x 16 ounces per pound) / 24 = $77.87

30 pounds of mixed nuts and dried fruit

Six ounces of Sunkist Blends' Hawaiian Pineapple Premium fruit and nuts for $2.99 x (20 pounds x 16 ounces per pound) / 6 = $159.47

200 Rice Krispie Treats

40-pack at Walmart for $8.98 x (200/40) = $44.90

These snacks cost an estimation of $312.14.

The treats are pretty low on their expense list. Not bad for 18 months of nuclear cram time

By Hayat Norimine


© 2000 - 2022 Al Bawaba (www.albawaba.com)

You may also like